Ziołolecznictwo wykorzystuje szeroką gamę roślin o właściwościach leczniczych. Do tej kategorii zalicza się również żeń szeń syberyjski, czyli eleuterokok kolczasty, który jest źródłem wielu cennych składników aktywnych.

Żeń szeń syberyjski – podstawowe informacje

Eleuterokok kolczasty (Eleutherococcus senticosus Maxim.), który nazywany jest również żeń szeniem syberyjskim, jest gatunkiem rośliny, który występuje naturalnie na terenach Władywostoku i Chabarowska w Rosji, a także w części Chin, Japonii, Korei.

Ma on postać krzewu z łodygą pokrytą kolcami i granatowymi owocami przypominającymi borówki. Najcenniejszym składnikiem żeń szenia syberyjskiego jest jego korzeń (Eleutherococci radix), który ma sękaty, wydłużony wygląd.

Żeń szeń syberyjski – właściwości

W eleuterokoku znajduje się szereg wartościowych składników aktywnych. Jednymi z najcenniejszych z nich są eleuterozydy. Są to związki zaliczane do adaptogenów, czyli pomagają one w przystosowaniu organizmu do zmieniających się warunków – psychicznie i fizycznie, a tym samym dbają o jego wewnętrzną równowagę.

Dodatkowo, żeń szeń syberyjski właściwości swoje zawdzięcza także innym składnikom jak witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze, fitosterole, sole mineralne.

Żeń szeń syberyjski – wskazania

Ze względu na zawarte w sobie składniki eleuterokok jest skutecznym, a przy tym całkowicie naturalnym suplementem diety, który może być używany w celach profilaktycznych i terapeutycznych.

Najczęściej eleuterokok kolczasty polecany jest w stanach nadmiernego stresu, ponieważ posiada silny wpływ na układ nerwowy. Działa neuroprotekcyjnie – chroni komórki nerwowe, wspomaga właściwe wydzielanie neuroprzekaźników, w tym dopaminy, serotoniny. Dzięki temu poprawia koncentrację, zapamiętywanie, sprzyja leczeniu depresji, nerwic, lęków.

Również posiadane przez żeń szeń syberyjski właściwości powodują, że jest on polecany dla osób, które chcą zadbać o swój układ odpornościowy – immunologiczny. Eleuterokok korzystnie wpływa też na układ moczowy, sercowo-naczyniowy, działa przeciwzapalnie i wspomaga odtruwanie organizmu.

Ponadto, eleuterokok kolczasty jest silnym antyoksydantem dzięki wysokiej zawartości witaminy E i polifenoli. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i przedwczesnym starzeniem.

Żeń szeń syberyjski – stosowanie

Korzeń eleuterokoka kolczastego można stosować do przygotowywania nalewek, lecz teraz najczęściej używany jest on w formie suplementu w tabletkach.