Kurzajki, w świecie medycznym nazywane też brodawkami, to rodzaj mało estetycznych zmian skórnych, za których pojawienie się odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego. Jako że nie dodają one uroku, każdy – u kogo się pojawią – chce się ich jak najszybciej pozbyć. A skuteczną metodą jest na pewno wymrażanie kurzajek azotem.

Przebieg zabiegu

Aby doprowadzić do wymrożenia i odpadnięcia kurzajki, poddaje się ją działaniu ciekłego azotu. Zanim jednak do tego dojdzie, skórę należy przygotować do zabiegu. Przeważnie wykorzystuje się do tego celu roztwór z dodatkiem kwasu salicylowego, który doskonale radzi sobie ze zmiękczeniem kurzajki.

Następnie dermatolog lub lekarz może skorzystać ze specjalnego narzędzia z aplikatorem, wprowadzić do niego ciekły azot, a następnie zadziałać nim na zmianę. Sam ten moment trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Zabieg jest więc szybki.

Czy to boli?

Jak zwykle obawy pacjentów tyczą się przede wszystkim ewentualnej bolesności zabiegu. Sprawę można jednak postawić jasno – zabieg nie jest bolesny. Pacjent odczuwa oczywiście chłód ciekłego azotu, ale nie jest to uczucie jakoś wielce nieprzyjemnie i spokojnie da się je przeżyć. Czasami tym odczuciom towarzyszy jeszcze świąd bądź delikatne szczypanie skóry. Objawy mają jednak niską intensywność, dlatego też środki znieczulające stają się zupełnie zbędne.

Wymrażanie kurzajek azotem sprawia, że zmiany skórne zyskują odmienną formę. Zmieniają się w niewielkie bąble, a następnie zasychają. Z czasem tworzy się na nich strupek, który samoistnie odpada, a wtedy kurzajki znikają z powierzchni skóry.

Postępowanie po zabiegu

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, zawsze po wymrożeniu kurzajek należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, który przeprowadzał zabieg. Tyczą się one przede wszystkim opatrunku. Bardzo ważne jest to, aby zmieniać go codziennie, by nie doprowadzić do zabrudzenia rany.

Nieco bardziej wymagające zalecenia pacjenci otrzymują w przypadku wymrażania kurzajek na stopach. Po tym zabiegu mogą bowiem pojawić się pewne trudności z chodzeniem. Na jakiś czas należy zatem ograniczyć do minimum jakąkolwiek aktywność fizyczną, aby rana zdążyła się spokojnie zagoić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.