Łuszczyca to dość powszechnie występująca choroba skóry, która często jest ignorowana przez cierpiące na nią osoby, a do lekarza udają się one często dopiero wtedy, gdy wywołane przez nią zmiany są bardzo dokuczliwe i rozległe. Tymczasem leczenie łuszczycy powinno nastąpić jak najszybciej po jej rozpoznaniu.

Łuszczyca – objawy i charakterystyka

Łuszczyca jest chorobą skóry, która charakteryzuje się jej złuszczaniem w specyficzny sposób. Złuszczający się naskórek tworzy charakterystyczne łuski, a do tego jest on czerwony.

Zmiany mogą być bardzo drobne, występując tylko w jednym konkretnym obszarze ciała i mając postać czerwonych, złuszczających się plam, a mogą one też zajmować rozległe powierzchnie ciała.

Złuszczaniu się skóry towarzyszy jej podatność na urazy i krwawienia, a do tego pacjenci odczuwają jej pieczenie i świąd.

Jak leczyć łuszczycę?

Leczenie łuszczycy jest objawowe, gdyż ta choroba nadal nie została przez naukę rozszyfrowana. Chociaż wiadomo, że jej występowanie wynika z pewnych mutacji w genach i nieodpowiedniej pracy układu immunologicznego, nadal nie wytłumaczono jej etiologii, a więc wyleczenie jej przyczyn jest niemożliwe.

Leczenie łuszczycy polega więc na stosowaniu rozmaitych leków, głównie maści, które mają za zadanie zmniejszyć intensywność i obszar występowania zmian na skórze. Nie muszą być to przy tym leki apteczne – doskonale sprawdzają się tu bowiem też rozmaite zioła i inne naturalne specyfiki, których efekty są czasem lepsze od tych uzyskiwanych w przypadku stosowania nowoczesnych leków.

Łuszczyca a kosmetyki i chemikalia

Przy leczeniu łuszczycy stosowanie rozmaitych specyfików to często za mało, by wyeliminować wywołane przez nią zmiany. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, a używać się do niej powinno jedynie specjalnych kosmetyków dedykowanych osobom chorym na tę chorobę.

Dodatkowo należy też unikać kontaktu skóry z rozmaitego rodzaju codziennymi substancjami chemicznymi i środkami takimi jak płyny do mycia naczyń, proszki do prania, a także wiele innych artykułów chemii gospodarczej, zastępując je bezpiecznymi dla osób chorych na łuszczycę alternatywami, których na rynku nie brakuje. Takie kompleksowe dbanie o skórę i unikanie kontaktu z niepożądanymi czynnikami zaowocuje złagodzeniem lub całkowitym ustąpieniem zmian na dłuższy czas.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.