97 procent przypadków przewlekłego niedokrwienia kończyć jest spowodowane przez miażdżycę. Charakterystycznym objawem miażdżycy jest tak zwane chromanie przestankowe, czyli ból nóg, pojawiający się w trakcie chodzenia. Ból spowodowany chodzeniem jest czasem tak uciążliwy, że zmusza chorych do zatrzymania się i uniemożliwia im dalszy, swobodny ruch. Objawy chromania przestankowego ustępują w czasie odpoczynku, ale pojawiają się ponownie po wznowieniu spaceru.

Żyły młodych i zdrowych ludzi są drożne i elastyczne, dzięki czemu krew może przepływać swobodnie. Choroby naczyniowe są domeną osób po 50 roku życia, które unikają aktywności fizycznej, palą papierosy, cierpią na cukrzycę czy na nadciśnienie tętnicze.

Choroby naczyniowe zwykle spowodowane są przez miażdżycę, która jest chorobą pojawiającą się wskutek odkładania się na ścianach żył złego cholesterolu. Blaszki miażdżycowe z czasem zwężają tętnicę, co prowadzi do niedokrwienia tkanek.

Choroby nóg – żylaki

Miażdżyca nie jest jedyną powszechnie występującą chorobą układu krwionośnego, która nieleczona prowadzi do wielu powikłań. Choroby nóg większości osób kojarzą się przede wszystkim z nieestetycznie wyglądającymi żylakami. Należy jednak pamiętać, że żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny, ale objaw poważnej dolegliwości.

Żylaki to choroby żył, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Choroby żył zwykle objawiają się opuchlizną, zasinieniem i uwydatnieniem pokręconych żyłek w okolicach łydek i ud.

Jak leczyć żylaki nóg?

Żylaki są dolegliwością, którą można leczyć na różne sposoby. Metoda leczenia jest zwykle uzależniona od poziomu zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ogromną popularnością cieszy się w ostatnim czasie zabieg laserowego zamykania żylaków.

Jest to mało inwazyjna metoda, która polega na wykonaniu drobnego nacięcia i wprowadzeniu w głąb żyły światłowodu, który zamyka popękane naczynka za pomocą wiązki lasera. Dla zwiększenia komfortu pacjenta zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Na żylaki narażone są przede wszystkim kobiety po 50 roku życia, dlatego zaleca się, aby w tym wieku regularnie wykonywać badania mające na celu zbadanie drożności żył w kończynach dolnych.