Dermatoskopia w najprostszym możliwym ujęciu polega na zbadaniu znamion, które znajdują się na powierzchni skóry. Dokonuje się tego za pomocą specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu lekarze będzie mógł nie tylko powiększyć zmiany, ale również zweryfikować, czy wykazują się one niepokojącymi cechami. Badanie dermatoskopem jest bezbolesne.

Czym dokładnie jest dermatoskopia?

Zdecydowana większość osób dostrzegła na swoim ciele różnego rodzaju przebarwienia czy pieprzyki. Przeważnie są one niegroźne. Niektóre zmiany mogą jednak stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia. Dermatoskopia pozwala ocenić wspomniane zmiany, a także wykryć ewentualną chorobę.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas zabiegu badane są wszystkie znamiona, które znajdują się na ciele. W trakcie dermatoskopii można dostrzec stan zapalny, sączenie czy krwawienie. Zostanie także zauważona zmiana kształtu znamienia czy asymetria kolorów.

Jak działają nowoczesne dermatoskopy?

Należy mieć świadomość, że urządzenia pod względem wyglądu są bardzo podobne do latarek wyposażonych w lupy powiększające. Bechtold dermatoskopy pozwalają lekarzowi na wielokrotne powiększenie poszczególnych zmian. Dzięki temu możliwa jest ich dokładna ocena. W przypadku, gdyby wygląd pieprzyka zaniepokoił specjalistę, skieruje on pacjenta na badanie histopatologiczne. Obecnie Nowoczesne dermatoskopy można bez większego problemu kupić w specjalistycznych sklepach medycznych. Godny uwagi jest fakt, że lekarz przez uzyskanie trójwymiarowego obrazu będzie w stanie ocenić głębsze warstwy skóry.

Należy zdawać sobie sprawę, że byłoby to niemożliwe do oceny gołym okiem. Bechtold dermatoskopy są urządzeniami cyfrowymi. Należy wśród nich wymienić fotodermatoskop, a także wideodermatoskop. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pozwalają one nie tylko na wykonanie zdjęć, ale również obejrzenie ewentualnych zmian skórnych za pomocą kamery. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że posiadają wbudowany system analizujący zmiany. Urządzenie jest w stanie dokładnie wyliczyć, na ile określone zmiany mogą być złośliwe. Lekarz będzie miał w ten sposób znacznie ułatwioną pracę. Z kolei pacjent zyska pewność, że nic nie zostało przeoczone.