Nazywana niszczycielem cukru, pochodząca z Azji południowo- wschodniej roślina o ciekawych właściwościach. To właśnie gurmar. Dowiedz się, czym charakteryzuje się to zioło i jak możesz wprowadzić je do swojej suplementacji.

Gurmar – podstawowe informacje

To drzewiaste pnącze jest bardzo popularne w Indiach, rośnie dziko w tamtejszych lasach tropikalnych. Może osiągać nawet 600 metrów długości. Należy do grupy ziół ajurwedyjskich, czyli tych, które znajdują zastosowanie w tradycyjnej medycynie hinduskiej.

Właściwości lecznicze zawarte są w liściach – ich żucie powoduje uwalnianie się zawartych w roślinie substancji o działaniu hipoglikemicznym.

Gymnema sylvestre działanie

Dzięki badaniom naukowym wiemy, że za lecznicze działanie gurmaru odpowiada zawarty w nim kwas triterpenowy, nazywany inaczej gymneminowym. W połączeniu z pozostałymi substancjami, działa regenerująco na wysepki Langerhansa znajdujące się w trzustce. Dzieje się tak dlatego, że roślina zwiększa wytwarzanie i uwalnianie insuliny, czyli wykazuje właściwości insulinomimetyku.

Gurmar reguluje poziom cukru i insuliny we krwi. Z tego powodu jest stosowany jako suplement u chorych na cukrzycę typu 1 i 2. Może również być stosowany przez osoby będące na diecie redukcyjnej. Blokuje receptory odpowiedzialne na odczuwanie słodkiego i gorzkiego smaku, dzięki czemu pomaga kontrolować apetyt na słodycze i przekąski.

Również osoby z podwyższonym cholesterolem mogą polubić gymnema sylvestre działanie. Badania wskazują bowiem, że substancje aktywne rośliny pomagają zmniejszyć poziom trójglicerydów i frakcji LDL.

Gurmar – stosowanie

Popularną formą w jakiej można kupić to zioło są oczywiście tabletki i kapsułki. Mogą zawierać rozdrobnione liście lub ekstrakt z gymnema sylvestre. Te drugie są trochę droższe, jednak zawierają wyższe stężenie substancji aktywnych. Znajdziesz je w sklepach zielarskich i aptekach.

Można również nabyć liście w formie sproszkowanej lub w całości. Najlepiej wtedy sporządzać z nich napar lub dodawać je do koktajli. Efekty stosowania gurmaru widoczne są po kilku miesiącach regularnego stosowania. Należy przy tym pamiętać, że jest to suplement, który nie powinien być stosowany jako zamiennik tradycyjnego leczenia, zwłaszcza w przebiegu tak poważnych schorzeń jak cukrzyca.