Owrzodzenie żylne to bardzo niebezpieczne powikłanie wynikające z przewlekłej niewydolności żylnej. Pojawia się przy już istniejących żylakach i bardzo często wywołuje silny ból. Leczenie owrzodzenia żylakowego jest możliwe, jednak pamiętać trzeba, że jest długotrwałe i trudne. Na czym polega?

Czym jest owrzodzenie żylakowe?

Schorzenie to powstaje w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej. Sama niewydolność żylna w początkowej fazie objawia się niewielkimi obrzękami w okolicach kostek. W późniejszym czasie zaczynają pojawiać się bóle goleni, skurcze mięśni i coraz widoczniejsze stają się wrzody na nogach. Wszystko to prowadzi do owrzodzenia żylnego, czyli do zmian związanych z infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi w okolicy żył.

Gdzie pojawia się Owrzodzenie żylakowe?

Owrzodzenia najczęściej powstają w tych miejscach, w których następuje zastój krwi w żyłach. Mowa tu o takich miejscach jak przednia i boczna strona podudzia. Często pojawiają się również w okolicach stawu skokowego. Występujące w tych miejscach rany najczęściej są mały i płytkie, jednak mogą powodować silny ból.

W jaki sposób leczy się owrzodzenie żylne?

Jeśli chodzi o sposoby leczenia owrzodzenia żylakowego, to wskazać można tu przede wszystkim na stosowanie bandaży i pończoch uciskowych oraz leków ogólnych i miejscowych. W skrajnych przypadkach stosowane jest również leczenie chirurgiczne. Ten sposób leczenia wykorzystuje się wówczas, kiedy terapia zachowawcza nie przynosi oczekiwanych efektów.

Na czym polega terapia uciskowa?

Wrzody na nogach najczęściej leczyć można metodą uciskową. W tym celu stosowane mogą być trzy rodzaje opatrunków uciskowych. Pierwszym z nich są opatrunki hydrokoloidowe. Ułatwiają one oczyszczanie ran oraz wchłaniają wysięk. Drugim rodzajem są opatrunki alginianowe. Ten rodzaj opatrunków najczęściej wykorzystywany jest w przypadku ran z obfitym wysiękiem oraz krwawieniem. Trzecim rodzajem opatrunków są opatrunki piankowe. Ich zadaniem jest regulacja wilgotności środowiska w ranie. Wszystkie te opatrunki skutecznie pomagają w radzeniu sobie z owrzodzeniem żylakowym. Pamiętać jednak trzeba, że terapia jest długotrwała.