Niemal każdy nastolatek prędzej czy później znajduje na swojej twarzy zaskórniki i krosty – nieodłączny element dojrzewania. Trądzik to jednak nie tylko przypadłość młodych. Wiele jego rodzajów może rozwijać się również u dorosłych. Z czego wynikają zmiany trądzikowe? Kiedy warto zgłosić się do dermatologa i jakie leczenie trądziku zastosować?

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Do jego powstawania prowadzi nadmierna produkcja sebum, która powoduje zapchanie gruczołów łojowo-włosowych, a w konsekwencji stan zapalny i widoczne na skórze zaskórniki czy krosty. Istnieją różne różne rodzaje trądziku, od powszechnego u nastolatków trądziku młodzieńczego wynikającego ze zmian hormonalnych typowych dla wieku dojrzewania, przez trądzik różowaty, do którego predestynują geny, po trądzik skupiony, ropowiczy czy bliznowcowy. Zmiany są zwykle zlokalizowane na twarzy, rzadziej na plecach, ramionach czy udach.

Przyczyny powstawania zmian trądzikowych

Dlaczego dochodzi do wzmożonej produkcji sebum, a w konsekwencji pojawienia się zmian trądzikowych na skórze? Przyczyn może być wiele, a ich ustalenie bywa niezbędne, by leczenie trądziku zakończyło się sukcesem.Bardzo często przyczyną trądziku są zmiany hormonalne – te pojawiają się w okresie dojrzewania, a u kobiet także w czasie ciąży czy podczas menopauzy, mogą być również obecne w przebiegu niektórych chorób. Inne przyczyny trądziku to niewłaściwa pielęgnacja cery oraz niezdrowa, bogata w cukry i tłuszcze dieta. Do zmian trądzikowych przyczyniają się również stres oraz używki, takie jak papierosy czy pity w nadmiarze alkohol.

Leczenie trądziku i pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik to choroba skóry trudna do zwalczenia. Warto skonsultować zmiany skórne z dermatologiem, który przepisze leki regulujące poziom sebum oraz zmniejszające stan zapalny.W czasie leczenia trądziku trzeba będzie zadbać również o codzienną pielęgnację. Przydadzą się dogłębnie oczyszczający żel, wyrównujący pH tonik czy kremy nawilżające, ale nie zapychające porów. Kosmetyki najlepiej dobierać w porozumieniu z lekarzem. Dermatolodzy zalecają zwykle tak zwane dermokosmetyki – produkty, które nie tylko pielęgnują, ale i leczą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.