Wiele osób cierpiąc na niektóre dolegliwości od razu udaje się do lekarza po receptę na farmaceutyki. Faszerując swój organizm lekami jesteśmy narażeni na występowanie wielu niepożądanych skutków ubocznych. Warto zatem docenić, jaką moc mają lecznicze zioła oraz które dolegliwości mogą zostać załagodzone stosując dziurawiec pospolity.

Czym właściwie jest dziurawiec pospolity?

Dziurawiec pospolity, inaczej dziurawiec zwyczajny jest rośliną zielną, która żyje dłużej niż dwa lata oraz ma niezdrewniałe części nadziemne. Wobec tego zalicza się ją do bylin. Dziurawiec pospolity ze względu na swoje drogocenne działanie jest klasyfikowany do rodziny roślin leczniczych, a ze względu na swój okazały wygląd może także pełnić funkcję rośliny ozdobnej.

Dziurawiec zwyczajny porasta trawiaste zarośla, lubi rosnąć na polanach oraz skrajach lasów. Jego okres pylenia przypada na miesiące od kwietnia do czerwca.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Ze względu na to, iż dziurawiec jest jedną z bardziej pożądanych roślin zielnych, wiele osób zastanawia się Dziurawiec kiedy zbierać oraz gdzie i w jaki sposób.

Najczęściej zrywa się kwiatostan oraz górne liście, co daje około 10 – 20 centymetrów z wysokości rośliny. Samo zrywanie dziurawca powinno odbywać się w okresie jego kwitnienia, żeby określić to precyzyjniej, najczęściej jest to od końca czerwca do sierpnia bądź września.

Jak zostało wspomniane, skupisk dziurawca pospolitego powinno szukać się na skrajach lasów oraz na trawiastych obszarach bądź polach.

Dziurawiec zastosowanie

Dziurawiec ma wszechstronne zastosowanie, dlatego jest tak pożądaną rośliną zielną. Jest ceniony głównie za swoje właściwości lecznicze. Jednymi z dolegliwości, na które może pomóc spożywanie naparu z dziurawca są problemy żołądkowe. Dziurawiec zwyczajny posiada właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, wobec czego będzie idealnym antidotum na wzdęcia, biegunkę lub przy zmniejszonym wydzielaniu soków trawiennych.

Co jeszcze oferuje dziurawiec Zastosowanie tej rośliny jest ogromne. Roślina odznacza się łagodzeniem depresyjnych nastrojów oraz koi nerwy osoby spożywającej dziurawiec.

Dodatkowo, dziurawiec pospolity może wspomóc leczenie przypadłości jaką jest zanik pigmentu skóry, na przykład przy bielactwie.