Dezynfekcja i sterylizacja to zbliżone pojęcia, które związane są z działaniami mającymi na celu ograniczenie ilości drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednakże z uwagi na odmienną skuteczność, nie są to terminy tożsame.

Dezynfekcja i sterylizacja – podobieństwa i różnice

Choć dezynfekcję i sterylizację łączy podobny cel w postaci zmniejszenia ilość patogenów, które mogłyby spowodować rozwój infekcji, to jednak ich skuteczność jest różna. Dezynfekcja bowiem niszy jedynie formy aktywne patogenów, podczas gdy sterylizacja degraduje również ich formy przetrwalnikowe.

Dezynfekcja medyczna i domowa

Dezynfekcja domowa wykonywana jest przy użyciu dostępnych w sprzedaży środków czczących. Należy jednak pamiętać o tym, że środki te nie działają wybiórczo i niszczą zarówno drobnoustroje szkodliwe, jak i pożądane. Poza tym, związki te mogą przenikać do mórz i oceanów, a tym samym zagrażać zdrowiu i życiu żyjących tam organizmów. Dezynfekcja medyczna wykonywana jest z kolei w warunkach szpitalnych oraz w branżach, w których stosuje się sprzęt, który ma kontakt ze skórą klienta. Mogą to być na przykład gabinety fryzjerskie czy kosmetyczne.

Sterylizacja medyczna

Sterylizacja medyczna z kolei jest wykorzystywana wówczas gdy narzędzia mają kontakt z położonymi głębiej tkankami oraz płynami ustrojowymi pacjentów. W takim wypadku pozostawienie form przetrwalnikowych na sprzęcie mogłoby spowodować rozwój patogenów w przyszłości. Sterylizację medyczną wykonuje się z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, które wymagają kontrolowania parametrów pracy oraz bieżącego serwisowania. Ponadto, podczas każdego procesu sterylizacji medycznej stosuje się testy, które potwierdzają prawidłowość przeprowadzonego procesu. Mogą mieć one postać pasków, które umieszcza się wraz z porcją narzędzi w danym cyklu. Zmiana zabarwienia paska świadczy o skutecznej sterylizacji. Sterylizację wykonywać można w autoklawach, myjkach ultradźwiękowych lub za pomocą środków chemicznych. W tym przypadku, należy pamiętać o prawidłowo dobranym stężeniu środka dezynfekującego, całkowitym zanurzeniu narzędzi oraz przestrzeganiu niezbędnego do sterylizacji czasu. Ponadto, wykonując te działania należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, w tym stosowaniu odzieży ochronnej. W wielu wypadkach konieczne są dodatkowe uprawnienia, w tym choćby związane z możliwością obsługi autoklawu.